سه شنبه 16 مهر 1392  07:54 ب.ظ

در سال 1776 م. یکی از روشنفکران امریکایی به نام توماس پین رساله ای به نام "عقل سلیم" نوشت که مورد استقبال قرار گرفت و در 100 هزار نسخه به قروش رسید . او در این رساله به مهاجران هشدار داد تا زمانی که تحت سلطه حکومت انگلیس هستند ، کسب ازادی و استقلاب برای انها رویایی بیش نیست . اتفاقا در همان سال ، این اندیشه توماس در بین اعلامیه استقلال امریکا ( 4ژوئیه 1776) نمود یافت .پاره ای از اصول اعلامیه استقلال این چنین است:
1- همه انسان ها با هم برابر و دارای حقوق یکسان اند.
2-همه انسان ها دارای حق زندگی و ازادی اند.
3-حکومت برخاسته از اراده ملت بوده و برای تامین حقوق مردم به وجود امده است.در صورتی که حکومتی قادر به تامین حقوق مردم نباشد ، مردم می توانند با توجه به حق طبیعی و قانونی خود ، ان را برکنار کنند و حکومت مطلوب خود را مستقر کنند.

مگر بردگان سیاه افریقایی و یا سرخ پوستان بومی امریکا انسان نیستند؟ پس حقوق برابر دارند پس حق زندگی وازادی دارند پس چگونه شما خود را براین قادر می دانید که حقوق سایر ملل من جمله مستعمرات خود را برای قدرت بیشتر از این حقوق نفی کنید و ایا ان چه برای شما خوب است برای دیگری بد است؟
پس چگونه اعتراضاتی که در سایر ملل برای استقرار حکومت مطلوب مردم  رخ می دهد بد است و این خود شما هستید ، خود خود شما مدعیان برابری و ازادی هستید که این حقوق را به انها نمی دهید

برای اطلاعات بیشتر دو بار کلیک کنید 1 - 2


نظرات()   
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات