جمعه 15 آذر 1392  09:54 ب.ظ
نوع مطلب: (جنگ ،مکاتب ،) توسط: جلال موسیر لهستانی

جنگ جهانی اول در دهه اول قرن بیستم یعنی در سال های 1914-1918 شکل گرفت و این تفکر که این قرن قرن سعادت بشر خواهد بود را غلط نشان داد
اما همچنان با کشتار های خونین در این جنگ بر دستاورد ها و پیشرفت های انسان افزوده می شد.
یکی از منتقدان فرانسوی می گوید : معمولا هر نویسنده ای کلمه ی مورد علاقه ای دارد که اگر ما آن را کشف کنیم کلید شخصیت ان نویسنده را یافته ایم .
حال اگر در زمینه ی ادبیات قرن 20 دنبال این کلمه ی کلیدی بگردیم ان کلمه " مدرن " خواهد بود.
واین ادعا را نویسندگان با ذکر علل اثبات کرده اند : رشد سریع جمعیت همراه با اشاعه فرهنگ مردمی کتاب خوان به وجود اورد که باید به انها خوراکی از جنس کتاب می دادیم به گونه ای که برای هرسلیقه ای باشد.

این اندیشه مدرن کردن در جنگ جهانی دوم در سال های 1939-1945 نیز همچنان ادامه یافت . این قرن مجموعه ی پیچیده ای از توانایی ها ، مخالفت ها و راه حل ها را نشان می دهد اما همچنان ویژگی بارز ان نوگرایی یا همان مدرن کردن است.
در سال 1916 مکتب دادائیسم ظهور کرد یعنی در اثنای جنگ جهانی اول هنرمندان پیرو این مکتب از پوسیدگی عقل حرف می زدند و این مکتب مخالف هر گونه نهاد و بنیاد و حتی هنر بود و دارای روشی کاملا ضد هنری بود. اما این مکتب زمینه را برای مکتب سورئالیسم یا فراواقع گرایی یا وهم گرایی اماده کرد.


                      


بنای مکتب سورئالیسم بر اصالت رویا و تداعی ازاد و صورت ها ی پنهان در ضمیر ناخود آگاه است که از نظریات فروید در اثار خود کمک گرفته اند.

زرافه ی شعله ور از نقاشی های مشهور سالو ادور دالی یکی از بهترین اثار در مکتب سورئالیسم استدر تمامی مکتب های جدید نوعی گریز از بیرون به درون می توان یافت. و ان ها اثار خود را به شیوه ی غیربازنمایی یا غیرشیی ارائه می دهد.
در واقع ان ها می خواهند که چیزی را پنهان کنند نه ان که چیزی را نشان دهند
رولان بارت نقاد معامصر فرانسوی گفته است که "شعر ، بیان کتمان است"
یعنی ما در ادبیات و هنر این عصر نوعی هرج و مرج و طغیان را مشاهده می کنیم در واقع انسان به درون خویش در برابر حوادث بیرون گریخته است.انسان اینبار برای نجات خود در برابر فناوری و جنگ می خواهد به دنبال معنایی برای ذات خویش بیابد و چون معنایی نمی یابد نا امید شده به یاس فلسفی رسیده و منتظر مرگ می شود...نظرات()   
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic