دوشنبه 20 خرداد 1392  07:53 ب.ظ


حتما تا به حال توی فیلم های دفاع مقدس یا جاهی دیگه توی روزنامه ها و....درباره ی حملات شیمیایی شنیدید؟و باشنیدن این اسم(حملات شیمیایی)یادیه اسم میوفتید اسم حلبچه...حالا ما می خوایم بدونیم شهر حلبچه کجاست؟چرا بمباران شیمیایی شده؟چه نوع بمبارانی بوده؟میزان کشته ها چه قدر بوده؟
کجاست؟
حَلَبچه یا حلبجه (به کردی: هه‌له‌بجه Helebce) از شهرهای کردستان عراق در ۱۰-۱۵ کیلومتری مرز ایران و ۲۲۵ کیلومتری شمال شرقی بغداد است. این شهر در منطقه شهرزور عراق قرار دارد.

جمعیت حلبچه در حدود ۸۰٫۰۰۰ نفر است که بیشتر ایشان کرد هستند. حلبچه از مناطق
گورانی (هورامی) زبان بوده که در آن کردی سورانی به مرور جانشین گویش گورانی گشته‌است(برروی اسم گویش کلیک کنید تابه پست مربوطه هدایت شوید)
چرابمباران شیمیایی شده؟میزان کشته ها چه قدر بوده؟نظامی بودن یاغیرنظامی؟

ساکنان حلبچه در جریان جنگ ایران و عراق، در تاریخ ۱۶ تا ۱۷ مارس ۱۹۸۸ توسط رژیم وقت عراق بمباران شیمیایی شدند و بیشتر از پنج هزار غیرنظامی و بی دفاع در یک نیمروز درین شهر جان باختند، این شیمیایی تقریباً همزمان بود با عملیاتی مرسوم به عملیات انفال ( عملیا ت انفال عملیاتی بود که پیرامون آن حدود ۱۸۲ هزار نفر به‌ویژه کودکان و زنان و سالخوردگان مناطق کردنشین کشته شدند ). حلبچه در آن زمان ( زمان شیمیایی ) در اشغال نیروهای ایرانی و همچنین در دست گروه‌های کرد بود.
(درپست بعدی قوانین جنگیای
part1 و part2 را که این عمل را محکوم می کنند بیان می کنیم)
احمد ناطقی , سعید صادقی و سعید جان بزرگی عکاسانی بودند که همزمان با بمباران شیمیایی، در کوچه‌های حلبچه بودند وعکسهای مهمی از قربانیان حلبچه ثبت کردند انتشارعکسهای آن‌ها به دلیل آنکه در لحظه مرگ قربانیان گرفته شد؛ تکان دهنده بود و تاثیر فراوانی بر افکار عمومی جهان گذاشت عکس عمر خاور (مرد کردی که کودکی را در آغوش دارد) از آثار احمد ناطقی و تندیس همین تصویر در چند جای حلبچه ساخته ونصب شده‌است
Chemical weapons Halabja Iraq March 1988.jpg
شایان ذکر است عکاسان سایر کشورهای جهان دو روز بعد از این جنازه عکس گرفته‌اند اما بدلیل گذشت زمان جنازه‌ها از حالت اولیه خارج شده واز تاثیر گذاری کمتری برخوردار بود

چه نوع بمبارانی؟باچه گازهایی؟

گازهای سمی به‌کاررفته از سوی دولت عراق در حلبچه گاز
خردل، سارین، تابون و وی‌اکس بود که از سوی برخی دولت‌های غربی به رژیم بعث عراق تحویل داده شده بود و معامله‌گر هلندی فرانس فان آنرات در این مسئله نقش کلیدی داشت.
(دربارهی تمامی گازهای شیمیایی استفاده شده در پست بعدی توضیح می دهیم، با کلیک بر روی نام گاز به قسمت مربوطه هدایت می شوید)

کیهان کلهر نیز قطعه‌ای به یاد قربانیان حلبچه نواخت که در آلبوم شهر خاموش منتشر شد.
اکنون که سالها از آن فاجعه خونین می گذرد، به جاست این سؤال مطرح شود که چرا کشورهایی مانند امریکا، آلمان، فرانسه و انگلیس که حامی رژیم بعثی صدام بودند و سلاح شیمیایی در اختیار آن گذاشتند مورد مجازات و مؤاخذه قرار نمی گیرند؟


به عنوان ادامه بخوانید(حمله شیمیایی حلبچه)


  • آخرین ویرایش:دوشنبه 27 خرداد 1392
نظرات()   
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات